Ważne cechy laptopa do gier

Miłośnicy gier zazwyczaj stawiają na komputery stacjonarne, ale zalety laptopów mimo wszystko przyciągają sporo osób. Laptopy do gier mają swoje wady i zalety, ale możliwe jest wybranie całkiem przyzwoitych opcji. Trzeba mieć na uwadze, że laptopy do gier to nie najtańsze rozwiązania, ani też nie są to najwydajniejsze z komputerów. Są za to mobilne i zazwyczaj potrzebują też mniejszej mocy, by obsłużyć gry.

Wady i zalety laptopów gamingowych

Największą zaletą wszystkich laptopów jest oczywiście mobilność. Są idealnym rozwiązaniem dla osób, które się regularnie przemieszczają. Zajmują też niewiele miejsca i pobierają stosunkowo mało prądu w porównaniu ze stacjonarnymi odpowiednikami.

Dużą zaletą jest także to, że laptop nie wymaga żadnej dodatkowej konfiguracji i kiedy go kupujemy, po wyjęciu z pudełka jest od razu gotowy do użycia. Docenią to zwłaszcza ludzie bez żadnego pojęcia o elektronice.

Wady są niestety oczywiste i poważne. Przede wszystkim, jest to znacznie wyższa cena za jednostkę wydajności w porównaniu z komputerami stacjonarnymi. Za cenę średniej klasy laptopa do gier można kupić prawdziwego potwora stacjonarnego. Nie ma też szans na poważniejszą rozbudowę urządzenia.

Ważne parametry

Laptopy do gier mają zawsze znacznie mniejszą matrycę od monitorów komputerów stacjonarnych i dlatego trzeba poszukiwać urządzeń o przekątnej ekranu co laptop dla gamera​najmniej 17”, by rozgrywka była komfortowa. Ich rozdzielczość powinna wnosić 1920x1080 pikseli, by obraz nie był ziarnisty. Jeśli chodzi o pamięć RAM, dla gier minimum dzisiaj to 8GB. Im więcej, tym lepiej.

Procesor i karta graficzna muszą być jak najwydajniejsze. Przy tych komponentach trzeba spędzić trochę czasu, poczytać testy w Internecie i wybrać model zbalansowany, by jego karta graficzna i procesor dobrze ze sobą współpracowały.

Jeśli zależy nam na dobrym dźwięku, będzie potrzebna zewnętrzna karta dźwiękowa i głośniki lub dobre słuchawki. Do gry mogą się też przydać porządna mysz oraz osobna, większa klawiatura, najlepiej podświetlana.