Alibaba, chiński gigant internetowy, zamierza rozdzielić swoją działalność na sześć oddzielnych firm

Blisko 2 lata po tym, jak chiński rząd rozprawił się z gigantem technologicznym, nastąpiła decyzja o podziale firmy. Według informacji medialnych, założyciel firmy, Jack Ma, stracił swoją pozycję. Alibabie zostało odwołane IPO fintechowej spółki Ant Group, która była częścią grupy spółek, a także wszczęto postępowanie antymonopolowe. Jednak w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej sygnałów, że Pekin łagodzi swoje stanowisko wobec firm technologicznych. Na przykład, Jack Ma pojawił się w Chinach w tym tygodniu po raz pierwszy od ponad roku.

Alibaba odnotował spadek tempa wzrostu swoich przychodów

Alibaba podkreśla, że mimo zapowiedzianego podziału, planowane redukcje kosztów nie powinny być ignorowane. Ich konieczność wynika z represji rządu, które spowolniły wzrost firmy i przyczyniły się do ponad półbilionowej straty na giełdzie. Przez dwie dekady Alibaba rozwijała się dynamicznie, również dzięki znacznym inwestycjom. Spółka zajmująca się sprzedażą detaliczną na terenie Chin pozostanie w pełni zależna. Na początku sesji notowania akcji na giełdzie amerykańskiej wzrosły o około 9%.

Przeorganizowanie firmy Alibaba

W e-mailu do pracowników, szef firmy Daniel Zhang stwierdził, że rynek jest najlepszym wskaźnikiem, który pozwoli firmie na szybsze reagowanie na zmiany w biznesie. Restrukturyzacja obejmie wszystkie działy firmy, a Zhang będzie nadal kierować grupą w przyszłości. Obserwatorzy rynku zinterpretowali planowany podział jako sygnał, że Alibaba jest gotowa na pozyskiwanie funduszy na rynku kapitałowym w przyszłości. Każdy obszar biznesowy będzie miał swojego prezesa oraz członków zarządu. Ponadto, Zhang będzie nadzorował dział chmury. Obserwatorzy uważają to za wyraz tego, że technologie oparte na sztucznej inteligencji (AI) powinny odgrywać ważniejszą rolę.