Jak wybrać laptop dla gracza?

Laptop dla gracza to po prostu laptop bardzo wydajny, ponieważ w dziwnych warunkach współczesnego świata gry komputerowe to najbardziej wymagające aplikacje jakie uruchamia się na komputerach osobistych. Z wysoką wydajnością w parze niestety zawsze idzie wysoka cena i im wyższa wydajność, tym szybciej rośnie cena. Naszym zadaniem będzie tutaj naturalnie znalezienie złotego środka, czyli upolowanie konstrukcji odpowiednie wydajnej, ale też takiej, za którą nie trzeba będzie oddawać nerki. Znalezienie dobrego laptopa dla gracza jest naprawdę możliwe.

Najlepszy w tym przypadku oznacza najdroższy, ale najlepszy i optymalny to dwie różne rzeczy i my będziemy szukali właśnie tego optymalnego. Topowe urządzenia to koszt grubo powyżej dziesięciu tysięcy złotych, ale za poziom jak najbardziej przyzwoity dla gracza można spokojnie uznać około pięciu tysięcy złotych. Możliwe jest celowanie nawet w urządzenia wyraźnie tańsze, czyli takie w granicach trzech-czterech tysięcy, chociaż schodząc do tego poziomu powoli będą zaczynały się kompromisy z wydajnością. Co ciekawe, laptopy z tej półki określane są już zwykle mianem nie „gamingowych”, a „uniwersalnych”. Przejdźmy jednak do konkretów.

Ekran

W dzisiejszych czasach jedynym sensownym wyborem pod względem rozdzielczości jest FullHD, czyli format 1080p. Niższa rozdzielczość to mniejsze pole widzenia i może być dobrym kompromisem, jeśli chcemy grafiki ładnej na tańszym sprzęcie. W laptopie do gier będziemy jednak chcieli mieć nawet zapas mocy w karcie graficznej, więc 1080p będzie naszym celem minimum.

Procesor

Na dzisiaj najlepsze rozwiązanie dla gracza to procesory serii i5, a jeszcze lepiej i7 generacji 6 lub 7. Nowsza generacja to lepsze zarządzanie energią i wyższa wydajność, chociaż tylko nieznacznie. Z miejsca możemy tutaj jednak zapomnieć o energooszczędności, bo laptopy dla gracza energooszczędne nie będą nigdy. W laptopie za przynajmniej 4000 złotych powinien koniecznie być procesor i7. Koniecznie musi być też sparowany z pamięcią RAM DDR4, która posiada szybsze laptop dla gamera​taktowanie i jest tym samym wydajniejsza.

Grafika

Grafika powinna być dobrana do procesora, chociaż zazwyczaj producenci oszczędzają na grafice, nie na procesorze. Ustalamy nasz prób cenowy i kupujemy najlepszy akcelerator grafiki, na jaki nas stać.

Dysk

W laptopie do gier dobrze jest postawić na dysk SSD, który będzie nieporównywalnie szybszy od dysku HDD, chociaż za te same pieniądze dostaniemy znacznie mniej miejsca. Jeśli jest to laptop do gier, zdjęcia z ostatnich 20 lat możemy przechowywać gdzieś indziej.