Przed świętami zawsze trzeba trochę posprzątać, a przez „trochę” rozumiemy tutaj generalne porządki. W domu pozbywamy się kurzów, myjemy okna i praktycznie wszystko inne, co umyć się da. Bardzo często w naszych wysiłkach pomijamy jednak jedną ważną rzecz – nasz komputer, który również wymaga generalnego sprzątania. Czyszczenie komputera też jest bardzo ważną czynnością, ponieważ pomaga to nam zapobiegać awariom, poprawia wydajność urządzenia i przedłuża czas jego efektywnej eksploatacji. Czyszczenie komputera nie jest trudne i każdy użytkownik na pewno sobie z tym bez większego problemu poradzi.
Usuwanie brudu
Jeśli pod naszym łóżkiem i pod szafami jest pełno kurzu, możemy być pewni, że jest go jeszcze więcej w komputerze, który nie dość, że ma działanie elektrostatyczne przyciągające kurz, to jeszcze przez cały czas przechodzi przez niego strumień powietrza. W przypadku komputera stacjonarnego nasze zadanie jest wyjątkowo proste, ponieważ po odkręceniu dwóch śrubek będziemy mogli zdjąć z obudowy panel boczny i uzyskamy łatwy dostęp do całego wnętrza. Wtedy bierzemy za pędzel lub odkurzacz Electrolux z funkcją dmuchania i wyciągamy wszystko, co tam znajdziemy.
W laptopach jest gorzej, ponieważ nasz dostęp do urządzenia jest ograniczony. Jeśli mamy szczęście, z tyłu obudowy będzie specjalna zaślepka, po której zdjęciu dostaniemy się do radiatora i usuniemy z niego kurz. Jeśli mamy urządzenie, w którym w tym celu trzeba rozmontować całą obudowę, pomóc nam może sprzężone powietrze, którym wydmuchamy to, co się da wydmuchać. Można też wszystko rozmontować.
Istnieją także profesjonalne serwisy zajmujące się czyszczeniem komputerów. Wykonają dla nas profesjonalne czyszczenie za cenę około 50-150 złotych w zależności od urządzenia. Mogą nawet wymienić pasty termoprzewodzące, co wpłynie pozytywnie na temperatury urządzenia.
Ważne kwestie:
- urządzenie musi być koniecznie odłączone od zasilania przed początkiem czyszczenia;
- samodzielnie czyścić komputery powinny tylko osoby sprawne manualnie;
- w czasie czyszczenia nie należy zrywać plomb gwarancyjnych;
- sprężone powietrze może skraplać wodę; unikniemy tego przy użyciu specjalnej rurki;
- zdejmowanie radiatorów można wykonać tylko wtedy, kiedy mamy pod ręką nową pastę termoprzewodzącą do nałożenia;
- po czyszczeniu komputera należy sprawdzić temperatury podzespołów programem do monitoringu sprzętu.
Na koniec można oczywiście zrobić też porządek w systemie usuwając zbędne aplikacje, pliki tymczasowe i podobne śmieci, których na pewno nagromadziła się cała masa.