Tani laptop do gier – czy to możliwe?

Każdy gracz komputerowy na pewno zdaje sobie sprawę, że laptop do gier jest trochę jak ciężarówka sportowa, a raczej jak ciężarowy kabriolet. Mimo to, zalety komputera przenośnego przekonują nas bardzo często do postawienia właśnie na takie rozwiązanie. Powstaje pytanie, czy da się kupić laptop nadający się do rozbudowanych gier za w miarę rozsądne pieniądze? Na rynku istnieje wiele pozycji typowo gamingowych, ale ich ceny mogą przyprawiać o zawrót głowy.

Warto pamiętać, że spędzanie dużo czasu przed komputerem nie dobre dla zdrowia. Dobrym odpoczynkiem może być skakanie ta trampolinie ogrodowej.

Typowe ceny

Laptop oznaczony jako „gamingowy” to zazwyczaj wydatek co najmniej 4 tysięcy złotych i nie każdy może sobie pozwolić na wydanie takiej kwoty na zwykłą rozrywkę. Na szczęście urządzenie do gier wcale nie musi być od razu „gamingowe”, ponieważ teoretycznie każdy laptop pozwoli nam na jakieś granie. Za połowę tej ceny powinniśmy znaleźć urządzenia, które poradzą sobie nawet z nowszymi tytułami, chociaż nie należy się spodziewać w takim przypadku wysokiej płynności gry i najładniejszej grafiki.

Procesor

W takiej cenie możemy liczyć na czterordzeniowy procesor, ale lepszym rozwiązaniem może być jednostka dwurdzeniowa obsługująca cztery wątki. Ważne jest wysokie taktowanie każdego rdzenia. Na podkręcanie w konstrukcjach przenośnych nie można jednak specjalne liczyć, więc trzeba szukać już gotowych szybkich konfiguracji.

Karta graficzna

Laptop koniecznie musi mieć dedykowany układ graficzny, by gry w ogóle zadziałały. Zintegrowane w procesorze układy graficzne nadają się do codziennej pracy, karta graficzna​ale wyświetlanie gier 3D jest już poza ich zasięgiem. W urządzeniu za 2000 złotych na pewno bez problemu znajdziemy w miarę nowoczesny układ graficzny, który pozwoli nam na w miarę wygodne granie w najnowsze tytuły, zwłaszcza jeśli rozdzielczość ekranu nie jest za duża.

Ekran

Za 2000 złotych powinniśmy spokojnie dostać urządzenie o ekranie z przekątną 17”. Taki wyświetlacz potrzebuje jednak dużej mocy obliczeniowej układu graficznego i 15” Mozę się tu okazać lepszym wyjściem.

Komputery używane

Urządzenia używane to element, któremu warto się przyjrzeć, ponieważ laptopy szybko tracą na wartości i chociaż nie dostaniemy niczego całkowicie wolnego od wad, możemy trafić na naprawdę wydajne jednostki. Musimy być przygotowani na to, że komputer będzie wymagał drobnego serwisu, ale jeśli wiemy, co robimy, możemy za 2000 złotych kupić prawdziwego potwora. Laptop poleasingowy to bardzo podobne rozwiązanie, ale trudno jest w układzie znaleźć urządzenia, które byłyby przeznaczone przede wszystkim do gier, ponieważ takie mało kto leasinguje.