Jak wybrać odpowiedni dysk twardy: szczegółowy przewodnik

Jednym z najczęstszych powodów, dla których warto dowiedzieć się, jak wybrać dysk twardy do komputera, jest pogorszenie wydajności komputera. Wynika to z braku zasobów na urządzeniu do załadowania nowych danych. Inny, nie mniej częsty powód jest bardziej banalny: awaria dysku. W takich przypadkach pytanie "jaki dysk twardy wybrać" nasuwa się samo. Przy tak dużej ilości informacji o producentach, cechach i innych technicznych szczegółach, łatwo się pogubić. Na szczęście wyważone podejście pozwala na znalezienie odpowiedniego urządzenia dla siebie.

Jak wybrać dysk twardy? Pierwszy krok przy wyborze dysku twardego powinien być oparty na oczekiwaniach użytkownika. Dysk twardy jest przeznaczony do przechowywania dwóch różnych kategorii informacji: oprogramowania i danych, które będą na nim przechowywane. Przechowywanie danych wymaga naprawdę przemyślanego podejścia przy zakupie, ponieważ dysk twardy jest inwestycją długoterminową, zwłaszcza jeśli korzystasz z dużych ilości danych. Ponadto, zarówno dla systemu operacyjnego, jak i wykorzystywanych przez niego programów, kluczowy jest szybki dostęp do informacji. Jest to bezpośrednio związane z jakością napędu.

Jak wybrać dysk twardy

Jedną z kluczowych kwestii przy wyborze dysku twardego jest jego pojemność. Zapomnieliśmy już czasy, kiedy można było korzystać tylko z 40 lub 80 gigabajtów. W miarę jak zmienia się krajobraz przestrzeni cyfrowej i technologicznej, rośnie pojemność pamięci masowej. Teraz liczba ta sięga setek gigabajtów, a nawet terabajtów.

Pierwszą rzeczą, o której należy zdecydować, jest to, ile pojemności pamięci masowej należy użyć w oparciu o rodzaj pracy wykonywanej na komputerze. Im większy napęd, tym większy koszt. Nie ma sensu kupować dużego dysku twardego, jeśli większość jego wolnej pamięci będzie martwym balastem. Oczywiście w ciągu 5-7 lat dysk twardy i tak będzie pełny, więc jeśli pojemność jest cechą priorytetową, lepiej wybrać dysk twardy o większej pojemności.

Kolejnym parametrem, który bezpośrednio wpływa na wybór dysku twardego do przechowywania danych, jest jego szybkość. Dysk twardy o większej pojemności nie gwarantuje, że Twoje programy zaczną się szybciej ładować. Jednak w przypadku dysku o większej pojemności, oprogramowanie będzie oczywiście działać szybciej niż w przypadku podstawowego małego modelu. Jednak to szybkość samego dysku twardego decyduje o tym, jak szybko mogą uruchamiać się i pracować programy.

Wydajność dysku jest mierzona w megabajtach zapisanych i odczytanych danych (mierzonych w megabajtach na sekundę) oraz w czasie potrzebnym użytkownikowi na uzyskanie dostępu do informacji. W dzisiejszym środowisku o wysokiej wydajności obliczeniowej można znaleźć dyski twarde o prędkości 150 MB na sekundę lub większej. Jest to szczególnie ważne w przypadku oprogramowania do edycji wideo i obrazów. Przy niższej prędkości, każda akcja będzie się wolno ładować, powodując dyskomfort. A po zakupie można sprawdzić, czy dysk spełnia reklamowane specyfikacje prędkości za pomocą oprogramowania HD Tune Pro.

HDD lub SSD

Aby podejść do pytania, jak wybrać dysk twardy do laptopa lub komputera, powinieneś wiedzieć więcej o podziale wszystkich dysków twardych na dwie podkategorie. Nośnikiem pamięci może być dysk twardy w formacie HDD lub dysk półprzewodnikowy w formacie SSD. Każdy z nich ma swój własny zestaw zalet i wad, więc przejrzyjmy podstawowe informacje na ich temat.

Dysk twardy składa się z szeregu talerzy pokrytych powłoką magnetyczną. Informacje są rejestrowane poprzez namagnesowanie części ich powierzchni. Talerze mogą być wykonane z metalu lub szkła i to właśnie na nich przechowywane są dane. Nad powierzchnią dysku, który obraca się z dużą prędkością, znajduje się specjalna głowica. Jest on odpowiedzialny za zapisywanie i odczytywanie informacji.

Lista najważniejszych zalet dysków twardych jest następująca:

 • niższy koszt w porównaniu z dyskami półprzewodnikowymi;
 • Większa pojemność do przechowywania danych (może pomieścić do 10 terabajtów);
 • Przypadkowo utracone dane można odzyskać za pomocą specjalnego oprogramowania;
 • Mniejsza podatność na wyładowania elektrostatyczne;
 • Dłuższy czas życia bez odniesienia do liczby odczytów i ponownych zapisów plików.

Dyski twarde mają jednak pewne wady:

 • wyższy pobór mocy, który charakteryzuje się dużym nagrzewaniem;
 • Konstrukcja mechaniczna, która leży u jej podstaw, powoduje dużo hałasu;
 • wolniejsze działanie w porównaniu do dysków SSD;
 • Bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne.
 • Dyski SSD (Solid-State Drives) są kompaktowe i stanowią zbiór układów scalonych. Zasada działania oparta jest na technologii półprzewodnikowych pamięci NAND flash. Ten typ napędu charakteryzuje się nieulotnym działaniem i brakiem części mechanicznych. Ten szczegół pozytywnie wpływa na żywotność napędów.

Główne zalety dysków SSD są następujące:

 • emitują mniej hałasu podczas pracy;
 • podczas pracy praktycznie nie wydziela ciepła;
 • Duża prędkość rozruchu.

Jednak dyski SSD również nie są doskonałe i mają następujące wady:

 • krótszą żywotność w porównaniu z dyskami twardymi;
 • Możliwość nieodwracalnego skasowania danych w przypadku niekontrolowanego wyłączenia urządzenia;
 • Ograniczenia w ilości cykli odczytu i zapisu.
 • Nie ma jednak zakazu stosowania obu typów dysków jednocześnie w jednym urządzeniu, zwiększając tym samym pojemność pamięci. Kluczem jest wiedzieć, jak połączyć ich pozytywne i negatywne aspekty. Na przykład, dysk półprzewodnikowy może być używany do obsługi systemu operacyjnego i aplikacji programowych ze względu na swoją szybkość. Do długoterminowego przechowywania danych można użyć dysków twardych.

Rozmiary i interfejsy dysków twardych

Aby wiedzieć, jak wybrać dysk pamięci, należy również wziąć pod uwagę parametry techniczne, takie jak wymiary i dostępne różnorodne interfejsy.

Termin współczynnik kształtu jest używany do określenia rozmiaru dysków twardych. Ma to bezpośredni wpływ na liczbę dostępnych aplikacji dla napędu.

Dyski twarde w formacie HDD mają dwa rozmiary - odpowiednio 3,5 i 2,5 cala. Tradycyjnym dyskiem twardym dla komputerów PC jest 3,5-calowy dysk twardy. Wynika to z pojemności urządzenia, która jest bezpośrednio związana z liczbą talerzy tworzących nośnik. Z tego powodu tradycyjna konfiguracja komputera PC jest ukierunkowana na największy dostępny rozmiar. Przy okazji, maksymalna pojemność 3,5-calowego dysku twardego wynosi 16 terabajtów. Można jednak zainstalować w komputerze również dysk 2,5-calowy, ale potrzebny jest do tego specjalny uchwyt montażowy.

Ze względu na wielkość urządzenia, 2,5-calowe dyski twarde są często stosowane w notebookach, ze względu na ograniczoną ilość miejsca w obudowie w porównaniu z urządzeniem stacjonarnym. Jednak z powodu tych ograniczeń, dostępna pojemność jest również zmniejszona podczas instalacji formatu HDD. W przypadku dysków 2,5-calowych limit pojemności wynosi do 4 terabajtów.

Dyski SSD mają standardowy rozmiar 2,5 cala. Ponieważ w ich konstrukcji nie ma ruchomych części, są one bardziej kompaktowe niż dyski twarde.

Istnieje również standard M.2 dla dysków SSD, który zapewnia większą szybkość i wydajność. Jego zastosowanie jest jednak ograniczone przez dostępność specjalnego złącza, które nie wszystkie urządzenia posiadają.

Pod względem interfejsów, aspekt ten jest reprezentowany przez standard SATA dla obu odmian pamięci masowych. Złącza w tym formacie znajdują się zarówno w starszych, jak i nowszych komputerach i notebookach. Zastrzeżenie jest takie, że starsze wersje interfejsu mogą poważnie ograniczyć dostępną prędkość. Jeśli jednak dysk twardy będzie używany jako zewnętrzne urządzenie pamięci masowej, można go również podłączyć za pomocą interfejsu USB.

Zewnętrzne lub wewnętrzne dyski twarde

Przy wyborze dysku cyfrowego ważne jest również, aby zdecydować, czy wybrać zewnętrzny dysk twardy, czy wewnętrzny.

Aby zdecydować, jak wybrać zewnętrzny dysk twardy, musisz znać niektóre cechy, które sprawiają, że taki wybór. Jeżeli kupujesz dysk twardy wyłącznie w celu przechowywania informacji, z których nie musisz korzystać codziennie, najlepszym rozwiązaniem jest dysk zewnętrzny. Po zgraniu zdjęć lub filmów na wymienny dysk twardy, można go w każdej chwili podłączyć do komputera przez USB. Interfejs USB, nawiasem mówiąc, ma bezpośredni wpływ na szybkość przesyłania danych do komputera.

Oczywistą zaletą dysku zewnętrznego jest przenośność. Zewnętrzny dysk twardy można łatwo podłączyć do każdego urządzenia wyposażonego w złącze USB. Na przykład, można umieścić ogromną kolekcję filmów na dysku i podłączyć go do telewizora, gdy jest potrzebny.

Jeśli nie jest to dla Ciebie priorytetem w korzystaniu z dysku twardego, lepszym wyborem będzie dysk wewnętrzny. Ponieważ taki napęd jest przeznaczony wyłącznie do użytku stacjonarnego, informacje na nim zawarte muszą być odpowiednie. Jeśli pamięć na wewnętrznym dysku twardym w komputerze jest niewystarczająca, można wymienić urządzenie. Jeśli komputer jest do tego odpowiednio skonfigurowany, można uzupełnić dostępną pojemność.

Gdy priorytetem jest szybkość pobierania i przetwarzania danych, dysk SSD jest pierwszym wyborem.

Jeśli zostanie on zastąpiony zewnętrznym dyskiem twardym, różnicę w wydajności i uruchamianiu systemu zauważysz niemal natychmiast.

Jednak, jak wspomniano powyżej, najlepszym rozwiązaniem byłoby połączenie obu typów napędów. Jeśli jednak konfiguracja Twojego komputera jest zbyt specyficzna dla tego rozwiązania, trzeba będzie coś poświęcić. W tej sytuacji jednak każda z opcji będzie miała swoje zalety.

Dysk twardy dla "PlayStation" i "Xbox 360

W kwestii tego, jaki dysk twardy wybrać do gier, istnieje również duża liczba sposobów organizacji zasobów pamięci. Podobnie jak komputery i laptopy, również konsole do gier mogą być ulepszane poprzez instalację nowego dysku twardego. Najlepszą opcją w takich przypadkach byłoby użycie dysku SSD, który znacznie zwiększa szybkość uderzenia, ładowania poziomów i innych metryk, które mają zauważalny wpływ na wrażenia z gry. W tym aspekcie należy jednak pamiętać o pewnych osobliwościach.

Oryginalny Xbox 360 będzie działał prawidłowo tylko z oryginalnymi dyskami twardymi firmy Microsoft. Fakt ten stwarza kilka problemów naraz - są one trudne do zdobycia i nie są tanie. Można jednak użyć dysku innej firmy, ale wymagany byłby firmware zgodny z oprogramowaniem konsoli.

W przypadku produktów PlayStation pod względem pamięci wszystko jest o wiele prostsze. Przedstawiciele siódmej i ósmej generacji konsol (odpowiednio PS3 i PS4), obsługują dyski o wielkości 2,5 cala, podłączane za pomocą interfejsu SATA. Zewnętrzny dysk można podłączyć do PlayStation 4 dzięki interfejsowi USB 3.0.

Wybór dysku twardego to prosta kwestia określenia wymagań dotyczących pamięci masowej. Jak w przypadku każdego sprzętu, specyfika jest niezwykle ważna. Mając świadomość, jakie będą wymagania techniczne dysku twardego, łatwiej jest dokonać wyboru