Kupujemy laptop do gier

Kiedyś granie możliwe było tylko na sprzęcie stacjonarnym, ale to już nie te czasy. Kolejne firmy oferują nam sprzęt przenośny, na którym spokojnie można grać w najnowsze gry i cieszyć się mobilnością platformy. Nie każdy laptop będzie się oczywiście do tego nadawał. A jaki będzie?

Grafika i procesor

Najważniejsza para dla wszystkich gier to procesor i karta graficzna. Na tych elementach da się oszczędzać, ale zejście poniżej pewnego poziomu spowoduje, że rozgrywka stanie się niemożliwa. Zazwyczaj są to dwa elementy, na które chcemy wydać możliwie dużo. Trzeba pamiętać, że we współczesnych laptopach wymiana któregokolwiek z tych elementów jest zazwyczaj niemożliwa, a nawet jeśli jest możliwa, to sens takiej wymiany jest znikomy. Zazwyczaj trzeba wymieniać całość urządzenia. Dlatego konfiguracja procesor-karta musi być dobra na dzisiaj, na teraz, a nie w perspektywie jakiejś wymiany za jakiś czas. Nasz wybór będzie zależał oczywiście od tego, w co chcemy grać, ponieważ gry typu CS:GO mają znacznie mniejsze wymagania od tytułów typu GTA5.

Ekran

Matryca laptopa to odpowiednik naszego monitora. Dobra matryca powinna być ładna i nie męczyć wzroku. Warto jest szukać matryc matowych o przekątnej przynajmniej 15”. Na mniejszych niewiele zobaczymy, a przy większej musimy pamiętać, że wyświetlanie obrazu na niej będzie wymagało większej mocy obliczeniowej całego sprzętu. Większa matryca to też większy ciężar urządzenia i większy pobór mocy. Za minimalna sensowną rozdzielczość dla ekranu 15” uchodzi 1366x768 pikseli, ale nie jest to wartość imponująca.

Znacznie lepsze do gier są matryce 17” w rozdzielczości FullHD, na których zobaczymy po prostu więcej i lepiej, ale ceną za większy i ładniejszy obszar roboczy będzie kilkudziesięcioprocentowy wzrost wymagań w stosunku do sprzętu, więc ta sama konfiguracja z większą matrycą poradzi sobie znacznie gorzej.ekran

Dysk i pamięć

RAM i dysk twardy są niezbędne do działania komputera. Minimum do używalności nowoczesnego komputera jest 4GB RAM, ale bez 8GB granie nie będzie przyjemne. Co do dysku twardego, optymalna jest technologia SSD, ale bez wielkich wydatków otrzymamy dysk o umiarkowanej pojemności. Szybki, lekki i energooszczędny, ale bardzo ograniczony pod względem rozmiaru, więc cały czas można myśleć o dyskach HDD.

Chłodzenie

Laptopy do gier mogą z powodzeniem zastąpić małą farelkę, więc jeśli nie chcemy mieć problemów z przegrzewaniem się urządzenia, co powoduje drastyczne spadki wydajności oraz zmniejsza żywotność laptopa, przyda się nam specjalna stacja dokująca.